Wege mandu z kimchi
Ciasto na mandu to jak nasze ciasto na pierogi. I inspiracją do tego dania jest nasza relacja z Inessą Kim, która w dziedzinie pierogów jest mistrzem, a sama przez wiele lat prowadziła azjatycką pierogarnię, gdzie można było zjeść obłędne, idealnie lepione pierogi.
Tak jak w przypadku naszych pierogów, taki i tu występują dziesiątki rodzajów farszy i dziesiątki stylów zawijania.
składniki
przygotowanie
Do miski rozkruszamy tofu. Na patelni rozgrzewam łyżkę oleju i podsmażamy tofu na złoty kolor. Zdejmujemy z patelni.
Szalotkę drobno siekamy i podsmażamy na oleju. Następnie dodajemy drobno posiekane grzyby shitake i starte na tarce portobello. Kiedy grzyby ładnie się zarumienią, dodajemy wcześniej podsmażone tofu oraz Old Friends Kimichi i odparowujemy nadmiar wody z farszu. Imbir, czosnek oraz szczypiorek i kolendrę bardzo drobno siekamy i dodajemy na patelnię. Całość doprawiamy do smaku sosem sojowym, olejem sezamowym i redukujemy, aż farsz odparuje i zgęstnieje.
Mąkę przesiewamy na stolnicę. W środku robimy dołek i wbijamy jajko oraz wlewamy wodę. Doprawiamy szczyptą soli i energicznie zagniatamy gładkie i elastyczne ciasto. Następnie ciasto cienko rozwałkowujemy i wycinamy kółka. Na środku każdego kółka układamy porcję farszu i zagniatamy tak jak nasze klasyczne pierogi.
Gotujemy porcjami we wrzątku, przez około 2 minuty od wypłynięcia.
Możemy je podawać gotowane albo podsmażone po ugotowaniu, z dodatkiem dymki, świeżej kolendry i sosem sojowym z dodatkami oraz kimchi ketchupem. Możemy je także posypać sezamem.
Sposoby lepienia pierożków: KLIK
Sos sojowy z dodatkami:
- 100 ml sosu sojowego
- 15 ml oleju sezamowego (1 łyżka)
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 łyżka miodu
- 50 ml wody
- 2 łyżki drobno posiekanego szczypiorku
- 1 przeciśnięty ząbek czosnku
Wszystkie składniki mieszamy razem i podajemy.
Ketchup kimchi:
Dobrej jakości ketchup (my użyliśmy Heinz) mieszamy w proporcji 1:1 z naszym Old Friends Kimchi i podajemy.