Fakty i PytaniA
Czym jest kimchi? Skąd pochodzi? Jak się je produkuje? Na te i inne pytanie znajdziecie odpowiedzi poniżej.
Masz więcej pytań?
Coś jeszcze Cię nurtuje?
W dużym skrócie kimchi to zasolone, odpowiednio doprawione warzywa, fermentujące w specjalnej mieszance ziół, chilli i sosu rybnego lub sosu sojowego. Pierwsze wersje kimchi powstały w Korei już 2 tysiące lat temu, w odpowiedzi na potrzebę dłuższego wykorzystania dostępnych sezonowo warzyw. Dla Koreańczyków dzisiaj stanowi nieodłączny dodatek do każdego posiłku. W 2013 kimchi i kimjang, czyli tradycyjna metoda przygotowywania kimchi, zostały wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dzięki kimchi cały świat zachwycił się bogactwem kulinarnym kultury Korei. Wspaniale sprawdza się w roli niskokalorycznej przekąski lub przyprawy do dań! Można je smażyć z ryżem, dodać do zup i sosów, łączyć z naleśnikowym ciastem, dorzucać do wszelakich mięsnych i wegetariańskich kanapek.
Kimchi jest niskokaloryczne, poprawia przemianę materii i jest uznawane za jedną z najzdrowszych potraw świata. Zawiera witaminy A, B1, B2 i C, a także żelazo i wapń. Dzięki fermentacji i braku pasteryzacji jest bogate w bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus, które zasilają florę bakteryjną naszego przewodu pokarmowego, budują odporność, mają wpływ na trawienie i wchłanianie substancji dobroczynnych do organizmu, ograniczają występowanie alergii i chorób skóry oraz wspierają regulację wagi i odpowiednie PH. Nic dziwnego, że dla Koreańczyków kimchi stanowi nieodłączny dodatek do każdego posiłku.
Kimchi jest bogate w składniki odżywcze, a przy tym niskokaloryczne – 100g produktu zawiera niecałe 30 kcal. Wysoka zawartość błonnika zwiększy poposiłkową sytość, dlatego produkt może być polecany dla osób odchudzających się, ale także tym, którzy chcą podnieść wartość odżywczą swojej diety.
Podtrzymujemy tradycję robienia kimchi, stosując rzemieślniczy proces, od wyboru najlepszej kapusty pekińskiej i płatków papryki chile, po ręczne cięcie dużych 4 cm kawałków kapusty pekińskiej, plastrów o kostek rzodkwi daikon, mieszanie w małych partach z przyprawami i ręczne pakowanie w szklane słoiki. W przeciwieństwie do maszynowego siekania, krojenia w paski i mieszania w dużych kadziach, które mogą zmiażdżyć delikatne warzywa, nasz odrębny, ręczny proces od początku do końca zapewnia optymalną fermentację i zrównoważone smaki.
W przeciwieństwie do wielu pakowanych produktów, ręczne krojenie warzyw na duże kawałki zapewnia również bardziej zrównoważoną fermentację i głębszy smak.
Kimchi, zarówno otwarte jak i zamknięte należy przechowywać w lodówce. Niska temperatura spowalnia proces fermentacji dzięki czemu kimchi jest dłużej świeże i chrupiące. Dodatkowo spowolniony proces fermentacji